Rozbor místností v domě a návrh interiéru.

Rozbor místností v domě a návrh interiéru. (Jak na jednotlivé místnosti v domě)

Při návrhu interiéru uspořádání bytu či domu musíme brát v potaz určité faktory. Kolik je obyvatel bytu, jejich věk a zájmy, časový rozvrh během dne. Potřeby obyvatel bytu se musí důkladně zanalyzovat a teprve z toho určovat, kde bude společenská , klidová, hospodářská, hygienická, pracovní zóna. Často jsou také požadavky klientů rozporuplné, např. požadavek na přijímání návštěv, klid , prostornost, vzdušnost a potřebu uskladnění věcí. I když se často dají částečně změnit dispozice bytu či domu, mnohé je však neměnné. Zde by měla nastoupit chytrá a praktická řešení.Pojdˇme si jednotlivé místnosti rozebrat podrobněji.

Předsíň a úložné prostory

Předsíň či vstupní hala jsou první prostory , které Vás vítají doma nebo je uvidí Vaše návštěva. Vstupní prostory by měly souznít s celým bytem, navodit jeho atmosféru. Nemusí to být jen prostor k odkládání svršků, ale při větším prostoru, třeba pro přijímání ne tolik osobních návštěv, místo pro domácí mazlíčky, při malé výměře bytu se zde mohou řešit další úložné prostory. Neměli byste vstupní prostory opomíjet a určitě se vyplatí investice i do nich. I předsíň může být prakticky a hravě zařízená. Je plusem, když do předsíní lze přivést denní světlo. Je také důležité mít prostory dobře osvětlené , třeba i více druhy osvětlení.
Šatna je velmi požadovaným prostorem v bytě. Umožní nám, aby ostatní prostory v bytě byly vzdušnější. Šatna je přehlednější a má větší kapacitu než jenom skříně, takže určitě zkuste přemýšlet, kde by takový prostor mohl být. Když není místo pro šatnu, řeší se ukládání věcí vestavěnými skříněmi, které jsou dnes již chytře vybavené důmyslnými systémy na ukládání. Vestavěné skříně by měly být spíše nenápadné, aby neodváděly pozornost od ostatního vybavení bytu a prostor opticky nezmenšovaly.

Obývací pokoj

Dnes se většinou buduje obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní jako společenské centrum dění v bytě jak pro jeho obyvatele , tak pro návštěvy. Tyto společenské prostory by neměly být zahlcovány věcmi, ale vzdušné a příjemné. Důležitý je výběr sedacího nábytku. Rozhodnutí, jaký nábytek zvolit, ovlivňuje, komu je určen – rodině s dětmi, mladým či starším lidem, setkáváním s návštěvami, relaxaci, příležitostnému či každodennímu spaní, dispozice místnosti , od které se odvíjí rozměr i tvar . Teprve potom si dokážeme správně z široké nabídky, kterou dnešní trh má, vybrat. Dnes je trendem kombinovat pohovku solitér a různé typy křesel, které se liší v tvaru, materiálu i barevnosti.Pohovku lze doplnit taburety, sedacími vaky či lehátky. Určitě vždy sedací nábytek vyzkoušejte, protože každý má jiné nároky na pohodlí. Také dnes již není „in“ koupit si konferenční stolek v sadě s nábytkem. Otevírá se nám tak prostor pro výběr netradičního , zajímavého kusu stolku dle Vaší odvážnosti. Úložné sestavy by neměly zahlcovat obývací pokoj. Není – li zbytí a je potřeba větších úložných prostor, měly by působit nenápadně, spíše jako celistvá stěna. Při vybírání nábytku pro televizor a hi-fi mějte na paměti, že vzdálenost sledování televize by se měla rovnat 2,5 násobku délky uhlopříčky. Důležité je také skrytí všech kabelů. Osvětlení v obývacím pokoji dokáže vytvářet tu správnou atmosferu, jsou proto vhodné kromě centrálního osvětlení i nástěnná svítidla, stojací a dekorační lampy, nepřímé osvětlení zabudované do podhledů či v nábytku. Světla by měla vhodně doplňovat ostatní solitéry.

Kuchyň

Protože se kuchyň již dávno stala neopomíjenou součástí prostoru , která často navazuje na společenské prostory obývacího pokoje, měla by se řešit komplexně v rámci těchto prostor. Trend, kdy kuchyň byla dávána na odiv jako hlavní dominanta už ustupuje. Dnes by měla dnes spíše splňovat požadavky nenápadné ale praktické elegance. Při sestavování kuchyně není možné hledět jen na design, ale také na splnění všech jejích funkcí – umístění pracovních center, dostatek pracovní plochy, úložné prostor, dostatečné osvětlením.
Použitý materiál musí splňovat nejen estetické hledisko, ale také funkční, aby snesl zátěž každodenního provozu. Keramické obklady stěn mezi skříňkami a pracovní plochou jsou již více méně na ústupu, v současnosti se tento prostor vyplňuje budˇ stejným materiálem jako je pracovní deska, nebo velkoformátovým sklem, nerezovým plechem apod.Stůl v jídelně by se měl vybírat podle toho, k čemu bude sloužit. Nezřídka se využívá kromě servírování jídla také jako pracovní stůl, k psaní domácích úkolů a další nejrůznější činnosti. Podle toho měla volit velikost i materiál. Židle se volí dle stylu interiéru.Může se kombinovat i více typů židlí. Novým trendem jsou opět moderní lavice. Také se často uplatňuje barové sezení jako součást pracovního ostrůvku. Plocha barového sezení může být vyvýšená nebo ve stejné úrovni. Barové židle se vyrábějí do setu s jídelními, ale není od věci zvolit i odlišné, a prostor tím zpestřit. Neméně důležitý je také výběr vhodného a zajímavého svítidla nad jídelní stůl. Dnes jsou moderní velká svítidla organických tvarů, ale vždy se přihlíží, co do kterého interiéru sedne.

Ložnice

Ložnice je prostorem odpočinku , má intimní charakter. Jestliže je to možné, neměla by být ložnice úložištěm věcí nebo domácí pracovnou , ale sloužit pouze k relaxaci. Vhodné je , když na ni může navázat šatní místnost nebo i koupelna. Není to vždy možné, ale snažme se , aby i ložnice volně dýchala. Hlavním nábytkem v ložnici je postel, dbejte na výběr kvalitního roštu a matrace, které byste si měli pořizovat v specializovaných prodejnách, kde si je můžete i vyzkoušet, aby padly na míru právě Vašim potřebám. Prostor mezi postelí a postranními stěnami by měl být minimálně 50 cm, abyste mohli bez problémů k lůžku projít. Můžete řešit noční stolky komplet s postelí nebo zvolit netradiční stolky zcela odlišného designu. Jestliže ložnice nemá přilehlou šatnu, t řeší se úložné prostory vestavěnou skříní, která by neměla prostor moc opticky zmenšovat, volte proro spíše světlejší povrchy. Jsou -li v ložnici i komoda, toaletka, taburet či lavice , mohou tyto solitéry zpestřit prostor. V ložnici by neměl být televizor ani domácí pracovna s PC. Každý upřednostňuje jiné barvy pro svůj intimní prostor. Doporučují se jemné světlé odstíny, které navozují klid .Někteří si však vyberou i syté , teplé barvy.Kromě centrálního osvětlení a zajímavých lampiček u nočních stolků , by zde mohlo být i náladové nepřímé nasvícení led pásky v podhledu nebo jednotlivé led diody pro efekt hvězdného nebe. Ložnice je také místem pro vhodnou dekoraci – nápadité polštáře, čela postelí, tapety, záclony, závěsy,paravany, koberce, mísy, vázy, dle stylu interiéru. Je vhodné pořídit si přehoz přes postele v nějaké opakující se či neutrální barvě, který skryje pestrobarevnější povlečení, ložnice tak působí sladěným dojmem.

V bytech či domech jsou k řešení i další prostory, jako pracovna, dámský budoár, dětský pokoj či zimní zahrada nebo naopak malometrážní byt. Určitě se k nim dostaneme příště. Řešení může být tolik, kolik osobností designérů nebo vás to uchopí. V prostoru by se mělo snoubit praktické a funkční řešení spolu s neotřelým designem., protože v našem domově trávíme svůj čas, nabíráme síly, a tak bychom ho měli mít co nejpříjemnější..

Prohlédněte si nabídku našich služeb zde.

Dagmar Jančárková

bytová designerka

Uložit

Uložit

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.